Co można zabrać do samolotu – bagaż podręczny

Port lotniczy Wrocław parkingi - bagaż podręczny - co można zabrać ze sobą?

Rozwój tanich linii lotniczych całkowicie zmienił nasze podejście do podróży. Dzięki takim przewoźnikom ciekawe kierunki mamy na wyciągnięcie ręki. Loty do innych europejskich krajów nie kosztują już fortuny. Ceny są niezwykle atrakcyjne, co tylko zachęca do planowania kolejnych podróży.

Oczywiście niskie ceny, niosą ze sobą też pewne ograniczenia. Na pokładzie samolotu taniego przewoźnika nie dostaniemy darmowych napojów czy przekąsek – za wszystko będziemy musieli zapłacić. Mniejszy może być też komfort podróżowania. Tanie linie lotnicze zarabiają szczególnie na opłatach za bagaż. Najczęściej, kupując najtańszy bilet, możemy podróżować tylko z bagażem podręcznym. Tak naprawdę nie jest to takie złe rozwiązanie, trzeba jednak odpowiednio się spakować. W tym wpisie podpowiadamy co można zabrać do samolotu w bagażu podręcznym.

Przed podróżą – sprawdź wymiary bagażu podręcznego

Zanim przystąpisz do pakowania, sprawdź dokładnie wymiary bagażu podręcznego obowiązujące w danych liniach lotniczych. Wymiary oraz ilość bagażu podręcznego różnią się w zależności od przewoźnika. Lepiej uniknąć niemiłej niespodzianki na lotnisku, gdy okaże się, że musisz dopłacić za dodatkowy bagaż! Niektóre linie lotnicze (np. Wizzair czy Ryanair) w podstawowej taryfie pozwalają pasażerom tylko na posiadanie małego bagażu podręcznego – torebki czy niewielkiego plecaka. Za “duży” bagaż podręczny, czyli walizeczkę o wymiarach 55x40x23, trzeba dopłacić, wybierając wyższą taryfę.

Co można zabrać do samolotu – bagaż podręczny

Przechodzimy do sedna – co można zabrać do samolotu w bagażu podręcznym? Zabrać można wiele rzeczy, jednak lepiej jest skupić się na tym czego zabrać pod żadnym pozorem nie wolno.

Płyny do 100 ml

Cały czas obowiązuje zakaz przewożenia płynów i kosmetyków o pojemności większej niż 100 ml. Zrezygnuj więc z dużego opakowania szamponu i butelki perfum powyżej 100 ml. Jeśli takie rzeczy pojawią się w Twoim bagażu podręcznym, możesz być pewny, że zostaniesz zatrzymany do kontroli. Rzeczy o za dużej pojemności zostaną wyrzucone lub będziesz musiał oddać je do depozytu. Wszystkie płyny muszą być umieszczone w buteleczkach nie większych niż 100 ml. Jeśli przewozisz alkohol, jego stężenie nie może być większe niż 70%. Objętość 100 ml dotyczy także płynnych kosmetyków. Możesz przelać je do małych buteleczek lub po prostu kupić miniaturki kosmetyków, które znajdziesz w każdej drogerii. Płyny muszą być umieszczone w przezroczystej torbie o pojemności 1 litra.

Pokarm dla dzieci, leki

Jedyny wyjątek stanowi pokarm dla małych dzieci, który jest potrzebny na czas podróży. Do bagażu podręcznego można też zabrać niezbędne leki, zarówno te na receptę, jak i ogólnodostępne. Bez obaw można zapakować np. krople do oczu.

Pamiętaj, że do samolotu możesz wnieść tylko napoje zakupione już w strefie bezcłowej, po kontroli bezpieczeństwa. Nie kupuj więc zapasu wody na podróż, zanim nie przejdziesz kontroli. Możesz być pewny, że napoje zostaną wyrzucone, bo po prostu takie są regulacje bezpieczeństwa.

Przedmioty niebezpieczne – tego nie wkładaj do bagażu podręcznego

W bagażu podręcznym nie mogą znajdować się żadne przedmioty z ostrymi krawędziami, które mogłyby zostać użyte jako broń. Do tej grupy można zaliczyć brzytwy i żyletki, druty do robótek ręcznych, noże, nożyczki, tasaki, korkociągi, szpikulce do lodu, skalpele, strzykawki i igły, młotki czy śrubokręty. Nie pakuj takich rzeczy do bagażu podręcznego. Większość takich przedmiotów można spakować tylko do bagażu rejestrowanego. Jeśli nie jesteś pewny, czy możesz coś przewieźć, najlepszą opcją będzie skontaktować się z liniami lotniczymi lub bezpośrednio z lotniskiem.