Długa podróż samolotem – jak sobie z nią poradzić? Podajemy nasze sprawdzone sposoby!

Długa podróż samolotem

Podróż samolotem – dla niektórych przyjemność, dla innych męczarnia. Niektórzy się bardzo stresują, a dla innych jest to chleb powszedni. Każda podróż samolotem wymaga odpowiedniego przygotowania i odpowiedniego nastawienia. Krótkie loty, takie do czterech-pięciu godzin, łatwiej znieść, zajmując się lekturą czy po prostu ucinając dłuższą drzemkę. Co jednak w przypadku długich lotów, np. na inny kontynent? Co zrobić, gdy czeka nas osiem czy dziesięć godzin w samolocie? Jak się do tego przygotować? W tym wpisie radzimy, jak sobie poradzić z długą podróżą samolotem.

Zadbaj o szczegóły: transport, parking, limit bagażu

Każda podróż musi być odpowiednio zaplanowana pod względem logistycznym. Jeśli czekają cię długie godziny w samolocie, warto dojechać na lotnisko swoim samochodem i zaparkować na strzeżonym parkingu tuż obok terminala. To skróci czas pierwszego etapu podróży – dotarcia na lotnisko. Takie rozwiązanie sprawia też, że możesz nie zaprzątać sobie głowy swoim samochodem. Będzie on bezpieczny na lotniskowym parkingu.

Kolejną kwestią jest bagaż. Nie ma nic gorszego niż rozpocząć długą podróż od konieczności zapłacenia za nadbagaż. Zważ swoją walizkę i sprawdź, czy nie przekroczyłeś dozwolonego limitu kilogramów. Upewnij się też, że w twoim bagażu podręcznym nie znajdują się żadne niedozwolone przedmioty. Zrób to przed odprawą – wtedy będziesz jeszcze mógł umieścić coś w bagażu nadawanym. Jeśli czekają cię długie godziny w powietrzu, pamiętaj aby w bagażu podręcznym znalazły się wszystkie niezbędne rzeczy. Mogą to być np. okulary, krople do oczu, tabletki na ból głowy czy regularnie przyjmowane leki. Bagaż podręczny to też miejsce na twoją rozrywkę – spakuj gazety, książki czy tablet. Wszystko to, co pozwoli na ciekawe spędzenie czasu w samolocie.

Pij dużo wody

Podstawową zasadą długiej podróży samolotem jest nawadnianie organizmu. Samolot jest klimatyzowany, a powietrze w nim suche. To nie wpływa najlepiej na nasze błony śluzowe. Dlatego tak istotne jest picie odpowiedniej ilości wody lub innych napojów. Na czas lotu warto zrezygnować z kawy czy z mocnych alkoholi. O wiele lepiej sprawdzi się herbata czy soki. Warto też mieć w bagażu podręcznym nawilżone chusteczki, które pozwolą się odświeżyć. Nawilżające krople do oczu są obowiązkowe zwłaszcza dla osób, które noszą soczewki kontaktowe. Suche powietrze może doprowadzić do nieprzyjemnego podrażnienia oczu. Podczas wielogodzinnych lotów regularne linie lotnicze oferują pasażerom posiłki. Warto z nich skorzystać, nawet jeśli w danej chwili nie czujemy dużego głodu. Nie warto jednak również nadmiernie się objadać.

Ubierz się wygodnie i warstwowo

Aby lot minął przyjemnie, pamiętaj o ubiorze na “cebulkę”. Nawet jeśli lecisz w ciepłe kraje, nie wybieraj się do samolotu w szortach i japonkach. Klimatyzacja działa w samolocie intensywnie i w pewnym momencie każdemu robi się zimno. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio się ubrać. Warto mieć długie, wygodne spodnie, skarpetki, bluzę i szal. Te elementy sprawią, że chłód nie będzie aż tak odczuwalny. Stewardessy często rozdają też firmowe kocyki. Warto z nich skorzystać, zwłaszcza gdy zmorzy nas sen. Od czasu do czasu warto też wstać z miejsca i przejść się na krótki spacer. Wiele godzin w pozycji siedzącej nie wpływa najlepiej na nasz układ krążenia. Warto pomyśleć też o specjalnych skarpetkach kompresyjnych, które zapobiegają puchnięciu nóg i dyskomfortowi.

Zadbaj o rozrywkę

Długie godziny lotu miną szybciej, jeśli będziesz mieć co robić. Na lotach międzykontynentalnych siedzenia pasażerów są często wyposażone w ekrany. Można na nich oglądać filmy, grać w gry czy słuchać muzyki. Można też korzystać ze swoich urządzeń, oczywiście ustawionych na tryb samolotowy. Każdy lubi inaczej spędzać czas w samolocie. Niektóre osoby nadrabiają zaległości w pracy, inne czytają książki. Niektórzy z kolei potrafią prawie cały lot przespać. Jeśli to twój pierwszy długi lot, przygotuj sobie kilka różnych rozrywek. Sam przekonasz się, co najlepiej się sprawdza w twoim przypadku.