Spokojne podróżowanie, czyli rzeczy, których nie warto i nie należy robić na lotnisku

Lotnisko Wrocław parking - Spokojne podróżowanie

Podróżowanie to dla niektórych osób chleb powszedni. Inni dopiero zaczynają swoją przygodę z lotniczymi wojażami. Nie ma znaczenia, czy często wyjeżdżasz służbowo, czy raz do roku lecisz samolotem na wakacje – są pewne zasady, których należy przestrzegać. Lotnisko to miejsce, w którym dzielimy przestrzeń z innymi podróżującymi. Warto więc zadbać o to, aby innym nie przeszkadzać.

Trzymaj nerwy na wodzy

Przygotowanie do lotu, pakowanie, dojazd na lotnisko bywają stresujące. Niektórym osobom doskwiera też spory strach przed lataniem. To wszystko sprawia, że już na lotnisku możemy stać się nerwowi. Każdy z nas przeżywa to na swój sposób, jednak niektórzy wyładowują swój stres na pracownikach lotniska czy współpasażerach. Tego typu zachowanie jest nie tylko niegrzeczne, może także wywołać reakcję służb porządkowych. Nie przepychaj się do kontroli bezpieczeństwa, odczekaj na swoją kolej. Nie narzekaj i nie komentuj głośno sposobu pracy pracowników lotniska. Jeśli masz wątpliwości, np. co do przewożonych rzeczy, zapytaj obsługę, a na pewno znajdą się osoby, które Ci pomogą. Nie ma sensu krzyczeć, dyskutować, złorzeczyć – zwłaszcza w stronę służb porządkowych. Pamiętaj, że od nich zależy bezpieczeństwo Twoje, Twojej rodziny i współpasażerów. Podczas odprawy i kontroli bezpieczeństwa odpowiadaj krótko i konkretnie, ale miło.

Ostrożnie z alkoholem!

Sporym problemem na lotniskach i podczas lotów jest nadmierne spożycie alkoholu. Po przejściu do strefy bezcłowej możesz oczywiście wypić piwo czy kieliszek wina. Warto jednak pamiętać o zdrowym rozsądku i nie przesadzać z alkoholem. Każdy reaguje inaczej, zwłaszcza w tak stresującej sytuacji jak lot samolotem. Alkohol może też spowodować, że bardzo źle zniesiesz lot i zmiany ciśnienia. Nietrzeźwi pasażerowie, którzy awanturują się na pokładzie, są zmorą nie tylko pracowników, ale też innych podróżujących. Picie alkoholu nie jest zabronione, jednak należy w odpowiednim momencie przestać.

Nie zapadaj w głęboki sen

Gdy nasz lot jest nad ranem lub gdy musimy długo czekać na przesiadkę, dopada nas zmęczenie. To absolutnie normalne podczas podróży. Może się więc zdarzyć, że poczujemy potrzebę, aby przynajmniej przez chwilę się zdrzemnąć. Nie jest to nic złego, ale warto pamiętać żeby nie rozkładać się na kilku krzesełkach, gdy wokół jest tłum oczekujących pasażerów. Warto poszukać bardziej ustronnego miejsca, gdzie nikomu nie będziemy przeszkadzać. Spanie na lotnisku też nie zawsze jest dozwolone, warto więc wcześniej upewnić się, że nie łamiemy w ten sposób regulaminu. Warto też pilnować czasu i ustawić budzik – nikt nie chce zasnąć kamiennym snem i przegapić przez to swój lot!

Nie pozostawiaj bagażu bez nadzoru!

Jeśli chcesz uniknąć problemów i nieprzyjemności, pamiętaj aby nigdy nie zostawiać swojego bagażu, nawet na chwilę! Zabieraj swoją podręczną walizkę czy plecak zawsze ze sobą – do toalety czy do sklepu bezcłowego. Jeśli masz towarzyszy podróży, możesz zostawić walizkę pod ich opieką. Staraj się jednak unikać sytuacji, w których zostawiasz bagaż bez nadzoru. Na każdym lotnisku są odpowiednie służby, które przez cały czas obserwują pasażerów. Często w głośnikach można usłyszeć też komunikat informujący o niepozostawianiu bagażu bez opieki. Pozostawiona walizka jest potencjalnym zagrożeniem. Jeśli pozostawisz bagaż na dłuższą chwilę, możesz się spodziewać, że pojawi się ochrona lotniska. Taka sytuacja często kończy się nieprzyjemnie dla właściciela bagażu, musi bowiem zapłacić karę. Mandat jest często wysoki, dlatego nie warto ryzykować!